Jak přesně popsat useň jedním slovem?

dostal se ke mě na FB takový dotaz,

Jak mám poznat vlastnosti kůže podle názvů? Trošku tápu v názvech a když jsem si myslel že už jsem to vychytal, tak mi přišlo něco jiného než jsem očekával Příklad: TŘÍSLOČINĚNÁ HLAZENICE – jednou je měkká tak na rukavice a jednou je pod stejným názvem tuhá tak, jak potřebuji? Nerozumím tomu já? Nebo je chyba v obchodníkovi? Prosím poraďte kde nakupovat.

na který jsem odpověděl tak rozmáchle, že mi je až líto to nechat zapadnout do hlubin internetu…


Useň je:
a) přírodní materiál s neuvěřitelně širokým rozptylem vlastností, odvislých od zdrojové kůže (z jakého je zvířete), přes proces zpracování, až po finální úpravy.

b) přírodní materiál, rostlý na zvířeti, takže i každý kus stejně zpracovaný je v podstatě jiný.

c) každá část jedné usně se hodí na něco jiného a má jiné vlastnosti. (krupon, vaz, kraje…)

Proto si výrobci jezdí osobně vybírat pro konkrétní aplikace usně do koželužen a velkoskladů. A berou větší objem, aby si mohli na dílně vybrat.

Samozřejmě dá se online specifikovat požadavek obchodníkovi, aby vybral ze skladu podle zadání on, ale úplně to jako stoprocentně nejde jedním slovem, protože a-b-c… Takže dá se specifikovat obchodníkovi třeba, že chci na opasky, hovězinu přírodní hlazenici třísločiněnou bez úpravy, krupon, tl. 3.5-4mm, minimálně 90% kvalita, co nejtužší, délka min. 130cm. To je takové jako přijatelné zadání. A dobrý obchodník podle toho vybere a zašle.

Problém je v tom, že většina zdejších e-shopů s usní, jak jsem měl bohužel tu čest, je spíš na výtvarnou výchovu než pro řemeslo, a „materiáloznalectví“ má velmi pochybné. když už, tak vybere a uřízne jak se to hodí prodejně, ne pro výrobu. A pak tu máme taky takové prodejce – drobné podvodníčky, kteří nezkušené zákazníky poměrně rádi ojebou, že jim prodají něco jiného než tvrdí že to je, když to není úplně moc snadné poznat…

Takže jak přesně popsat useň jedním slovem? Jednoduše nemožné!

historické okénko: s materiálem je i ten problém, že ty názvy a specifikace se totiž v průběhu času mění. A nejen v průběhu času, i v rámci zemí může jeden název znamenat něco jiného.
Kupříkladu středověký kodrofán, cordovan,cordwain, je něco jiného, než dnešní shell cordovan.
Není to jen u usní. Příkladně „cotton“ je dnešní obecný název pro bavlněnou látku, a není o tom sporu. Nicméně třeba v 16.-17. století se jednalo o vlněnou tkaninu nevalné kvality.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *