Zapeklitosti v hledání informací

Opakovaně se v diskusích čas od času objeví názor, že je rozhodně lepší a hodnotnější rychlá jednoduchá rada od nezkušeného laika (byť tazatele třeba zavede úplně na scestí), než vlastní proaktivní hledání validních informací a přemýšlení o nich. Zvlášť, když informace vypadají tak, že to řešení není až tak jednoduché.

Je to přirozené, člověk touží jít k cíli jednodušší cestou, a tak nějak „ojebat systém“.

Jenže práce s kůží není zdaleka tak jednoduchá a přímočará, jak by se leckdy zdálo a jak bývá často nadšeně prezentováno. Pro začátečníka pochopitelně není vůbec jednoduché se zorientovat v tom, co je a co není správný postup, a ještě k tomu, že každá jednotlivost v procesu může ten postup úplně změnit.

Rozhodně tomu poznání ale nepomáhají nabušená videa rychlokvašek s několikaměsíční „praxí“ v oboru (nebudu jmenovat…), a nebo i v oboru dost dlouho působících, ale přesto řemeslně stále neuvěřitelných šlompáků, kteří vlastně jedou čistou komerci. Třeba oblíbený Corter Leather je toho zářným příkladem. A ty inspirace se pak navzájem množí řadou doslova geometrickou. 🙁

I já jsem si absolvoval takovou cestu, kdy jsem si myslel, že to řemeslo nějak ošmelím, a zdrželo mě to minimálně o deset let. Vím co říkám, a spoustou „dobrých nápadů“ (jako vrtání dírek vrtačkou například) jsem si ještě před rozvojem FB vynalezl a prošel sám. A proto radím, nevynalézejme kolo, ale dělejme věci od základu dobře, a na základě dlouhodobě ověřované zkušenosti. To je řemeslo… https://www.alistaire.net/co-je-a-neni-remeslo/

Problém začátečníka je v tom, že ten opravdu mistr svého oboru co ví a zná, už po letech zpravidla nemá sílu na to opakovaně ty publikované nesmysly komentovat, a mystifikace a omyly pořád dokola vyvracet. Takový člověk zpravidla řekne dobrou (drahou) radu tak jednou, a je-li oslyšena, není to jeho problém. Nemá důvod perly sviním házet, natož pak jim je cpát až pod rypák.

Je obecně morem všech veřejných, původně třeba i velmi odborných diskusních skupin, že nárůst počtu členů vede k průběžnému snižování kvality příspěvků. Až nakonec šlompáci ty skutečné mistry od kterých by se měli inspirovat a učit, zcela vytlačí. Tak to prostě je, ty počty jsou přirozeně limitované gaussovou křivkou. Jediná možnost udržení jisté laťky kvality, je diskuse přiměřeně moderovat. Bohužel.

Nechci být ale v žádném případě jen negativní, co bych tedy naopak doporučil sledovat?

https://www.youtube.com/@JHLeather

Výukový YT kanál britské brašnářky, která ví co dělá. (A kromě toho je i hezká, tedy s ohledem na národnost 😉 )

a dále dva výborné YT kanály o šití bot:

https://www.youtube.com/@MarcellMrsan

https://www.youtube.com/@SKDEZIGN

Všichni tři jsou opravdu řemeslníci, a stojí za to je sledovat, jsou nejen na YT, ale najdete je v podstatě asi na všech platformách.

Přemýšlejte o tom co děláte, a pokud možno, mějte prosím jakousi aspoň minimální pokoru k těm, co opravdu umí.

Práci zdar!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *